Öreg vírus, nem vén vírus

Ha minden így folytatódik, akkor hamarosan lekerül a vírusok tízes toplistájáról a Conficker féreg. Ennek már nagyon itt lenne az ideje, hiszen egy 2008-ban megjelent károkozóról van szó.
 

Az ESET kiadta az áprilisra vonatkozó, legfertőzőbb vírusokat felvonultató toplistáját, amellyel jelezte, hogy a hónapok óta listavezető Autorun károkozók családja még mindig tartja magát az első helyen. A ranglista élőről tehát még mindig nem sikerült letaszítani e vírusokat. Annak ellenére sem, hogy egyszerűen lehetne védekezni ellenük, például megfelelően frissített vírusvédelmi eszközök használatával, illetve a Windows Autorun funkciójának tiltásával, szabályozásával.

Érdekesség, hogy a 2008-ban terjedésnek indult Conficker féreg áprilisban már "csak" a kilencedik helyen végzett, azonban ez a kártevő korához képest még mindig aggasztó állapot. Ez esetben is egy olyan nemkívánatos programról van szó, amelyre évek óta van gyógyír. Tulajdonképpen egy Windows-os hibajavítás telepítésével kihúzható lenne a károkozó méregfoga.

Az ESET toplistájának egy másik érdekes szereplője a hatodik helyezett, Bundpill nevű féreg, amely hordozható adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot indít. Valódi károkozásra is képes, ugyanis az adattárolókról az exe, a vbs, a pif és a cmd kiterjesztésű állományokat törölheti. Ezenkívül egy távoli szerverről megkísérel további károkozókat is feljuttatni a már amúgy is fertőzött számítógépekre.

Az ESET áprilisi toplistája a következőképpen alakult:

 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség